Vtipné interview s Blaženou Ovsenou pre iboys.cz o jej e-knihe

Pred tým, ako vyšiel Neviditeľný zdroj v tlačenej podobe, objavil sa najskôr ako e-kniha. Pani Blažena Ovsená pri tej príležitosti spravila vtipné interview pre gej zoznamovací portál iboys.cz.

Zdroj: http://www.iboys.cz/infoservis-show.php?id=6204

Autorka: Najlepšie by bolo, keby všetky tie „socky, šľapky a transky“, ktoré som detailne opísala, upadli do večného zabudnutia.

iBoys.cz: Paní Ovsená, před krátkým časem se na slovenském knižním trhu objevil Váš nový dlouhoočekávaný gay román Neviditelný zdroj, i když zatím jen v elektronické formě. Ti, co Vás znají už delší dobu, vědí, že jste se doposud věnovala výhradně pohádkám a dívčím historicko-dobrodružným románům. Co se událo, že jste přesedlala právě na gay tematiku?

Blažena Ovsená: Ďakujem za pozvanie. Asi Vás prekvapím, ale od rozprávok je k homosexualite naozaj iba krôčik. Stačí si zobrať napríklad večerníčky o Kremienkovi a Chocholúšikovi alebo o Maťkovi a Kubkovi. Vždy mi vŕtalo v hlave, čo tí chlapci vedia spolu robiť vo svojich domčekoch počas dlhých zimných večerov, aby sa nenudili. Či spolu hrajú karty, alebo pečú koláče. A nechcem si ani len predstaviť, čo musia spolu vyvádzať siedmi trpaslíci, keď sa na nich nikto nepozerá. To nám v televízii nikdy neukázali. Dosť ma mrzelo, že to najlepšie zostalo tabu. Vždy som si hovorila, že práve takéto pikošky by ľudí zaujímali najviac. Vidieť tým šibalom až do kuchyne. A tak som začala písať o gayoch. A o ich snoch.

iBoys.cz: Kde jste čerpala inspiraci? Zakládá se román na skutečných událostech?

Blažena Ovsená: Nie, román je čisto literárnou fikciou. Možno sa niekde odohral podobný príbeh, možno mnoho podobných príbehov. Nie som si však vedomá toho, že by sa príbeh, tak ako som ho opísala ja, niekedy reálne udial. Aby ste mi rozumeli, som známa tým, že mám veľmi bujnú fantáziu a rada si vymýšľam a zveličujem. Preto sa mi nedá veriť jediné slovo. (Smích.)

iBoys.cz: Paní Ovsená, jakému čitateli je Váš příběh určený?

Blažena Ovsená: Pôvodne som ho písala pre mladých gayov, aby vedeli, do čoho idú, ale možno by bolo lepšie, keby ho nečítal vôbec nikto. Nie som si totiž istá, či by sa Slovensko nezosypalo pri pohľade na svoj dekadentný obraz. Najlepšie by bolo, keby všetky tie „socky, šľapky a transky“, ktoré som detailne opísala, upadli do večného zabudnutia.

iBoys.cz: Na titulní obálce Vaší knihy je zobrazený středověký hrad. Znamená to, že příběh má něco společného s historií?

Blažena Ovsená: Presne tak. Pokúsila som sa spojiť nespojiteľné – slovenských homosexuálov a slovenskú históriu. Ani tentoraz som si nemohla odpustiť trochu stredoveku. V podstate som potrebovala zničiť niekoľko stereotypov. Najmä ten, že správnym slovenským vlastencom môže byť iba biely vyholený heterosexuálny katolícky mačo. Nech čitateľ rozhodne, či sa mi to týmto spojením podarilo.

iBoys.cz: Když jste načaly tuto tému, jak se díváte na nedávny úspěch krajní pravice v župných volbách na Slovensku?

Blažena Ovsená: Myslím si, že chlapci sú fešáci. Tie uniformy im naozaj pristanú, len mi prídu trochu staromódne. Osobne by som možno išla do trochu pestrejších farieb a odvážnejších výstrihov, niečo na spôsob Versace alebo Dolce & Gabbana. K tomu by som pridala doplnky od Prada a nejaký dobrý parfém, napríklad od Terre d’Hermès. Nielenže by lepšie zapadli na Dúhovom pochode, ale možno by tiež pochopili, že mnohé veci, na ktorých je postavená ich ideológia, nie sú také, ako sa na prvý pohľad javia. Ide najmä o význam kresťanstva a o symbol slovenského dvojkríža, ktoré som v románe tiež riešila. Zodpovedne Vám môžem povedať, že spájať náš dvojkríž s cyrilo-metodskou misiou je holý nezmysel.

iBoys.cz: Chcete říct, že v gay románě řešíte i takovéto těžké duchovní témy? (Pozdvižené obočí.)

Blažena Ovsená: Áno a práve v tom je ten vtip! (Smích.) Pokúsila som sa svojou knihou prekonať Bibliu nielen kvalitou obsahu, ale dokonca aj rozsahom. Je mi jasné, že tým mnohých ľudí rozzúrim, najmä historikov, cirkevných predstaviteľov a asi aj niektorých gayov, ale s tým viac-menej rátam. Každý zareaguje presne tak, ako si zaslúži.

iBoys.cz: Když slovenský dvojkříž nesouvisí s Cyrilem a Metodem, co tedy představuje?

Blažena Ovsená: Problematike slovenského dvojkríža som venovala takmer polovicu svojho života, preto sa považujem za naozajstnú expertku. Dokonca som si jeden drevený dvojkríž postavila aj v záhrade. Keďže sa mi výborne hodil na sušenie prádla, najskôr som razila teóriu, že sa pôvodne jednalo o dobový sušiak na mokré prádlo, ktorý sa pre svoju veľkú obľúbenosť stal slovenským národným symbolom. Až po mnohých rokoch som napokon úplnou náhodou našla skutočný význam nášho slovenského „dvojkríža“. Ale o ňom sa dočítate až v románe. (Úsměv.)

iBoys.cz: Poslední otázka. Plánujete vydat dílo i v tištěné podobě?

Blažena Ovsená: Dajte pokoj! Aj keď som pôvodne zamýšľala dielo vytlačiť, teraz si myslím, že to nie je dobrý nápad. Chcem vidieť toho blázna, ktorý by si túto škandalóznu knihu išiel osobne kúpiť do kníhkupectva. Veď by sa okamžite skompromitoval. Navyše aj pre zachovanie duševnej integrity našich katolíckych biskupov by asi bolo lepšie, keby sa tento z ich pohľadu zrejme „sodomský paškvil“ nikdy do tlače nedostal. Ešte by na mňa poslali nejakého exorcistu, aby zo mňa vyhnal démona zla, a po tom naozaj netúžim. Ale ako hovorí Janko, jeden patologický hráč z našej dediny, nikdy nehovor nikdy! Momentálne však, aj keby som naozaj chcela, nie som v stave, aby som vydanie mohla zaplatiť z vlastného vrecka. Ale keby sa peniaze našli, možno by som názor zmenila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *